Oğuz Arda Sel mücadelesi… Rayların altında kalan adalet… Bir annenin çığlığı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen tren faciasında 25 kişi hayatını kaybetti, 328 kişi ise yaralandı.

O faciada 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’de yaşamını yitirdi. Oğuz Arda’nın annesi Mısra Öz, küçük yaşta kaybettiği oğlu için adalet arayışını hiçbir zaman bırakmadı.

Mısra Öz ve o faciada yaşamını yitirenlerin aileleri hala adalet mücadelelerini sürdürüyor.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 kamu görevlisi hakkında iddianame hazırladı. İddianame kapsamında açılan dava devam ederken savcılığın 4 kamu görevlisi hakkında hazırladığı ek iddianameyle birlikte yargılanan kamu çalışanı sayısı 13’e yükseldi. Dava, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Hayatını, henüz 9 yaşındayken kaybettiği oğlu Oğuz Arda’nın anısını yaşatmaya adayan Mısra Öz, “Hep 9 yaşında – Bir Melek Masalı” isimli bir kitap kaleme aldı.

Kırmızı Kedi Yayınevi aracılığıyla basılan kitaba, “Hep 9 Yaşında – Bir Melek Masalı, Oğuz Arda’nın adını ölümsüzleştirmek üzere çıktığım bu yolda aldığım kararlardan biriydi. Benim için hayli zor olan bu süreçte desteğini esirgemeyen Kırmızı Kedi Yayınevi’ne teşekkürlerimle…” notuyla başlıyor Mısra Öz.

Mısra Öz, kitabın ilerleyen sayfalarında ise, “Kısacık hayatına çok sayıda başarı ve birbirinden güzel anılar sığdıran, beni büyüten oğluma…” diyerek, kaleme aldığı kitabı oğlunun anısına adıyor.

Satırlarına, “Bir varmış, bir yokmuş ile başlar bütün masallar. Benim masalımda da bir vardı. Birden yok oldu” notuyla başlayan Mısra Öz kitaba, oğlunun müjdesini aldığı o ilk anı anlatarak başlıyor. İlk heyecanını, ilk sevincini sözcüklere döken Mısra Öz, Oğuz Arda’nın doğduğu gün olan 9 Ocak 2009’dan itibaren birlikte yaşadıkları iyi ve kötü günlerini, sevinç ve hüzünlerini, Oğuz Arda’nın ilk kelimesinden ilk adımını anlatıyor.

KARANLIK SAYFA

Mısra Öz, kitabın ortalarında oğlunun ellerinden kayıp gidişini, hayatında oluşturduğu boşluğu “karanlık” bir sayfa ile özetliyor adeta. “Sonrası” diyerek anlatmaya başlıyor oğlunun kayıp gidişini.

Kitabın bundan sonraki bölümüne “Sonsuz Çığlık” başlığıyla başlıyor Mısra Öz.

Acı habere uyanışı ve sonrasında başlayan karanlık ve Oğuz Arda’sız günlerini yazıyor. Devamında başlayacak olan “adalet mücadelesini.”

Tren faciasında sorumluluğu olanların yargılanıp hak ettikleri cezayı almaları için en yakınlarını kaybeden onlarca kişiyle birlikte başlıyor mücadele süreci. Adalet nöbetleri, basın açıklamaları, eylemler. Tüm bunları adaletin yerini bulması için yapıyor onca insan.

Mısra Öz, kitabının devamında bu süreçleri ve yaşadıklarını anlatıyor bir bir.

Mısra Öz, kitabın son bölümünde “ADALET RAYLARIN ALTINDA KALMASIN” diyor.

DURUŞMA 1 EYLÜL’DE

Acılı ailelerin adalet mücadelesi sürüyor. Davanın bir sonraki duruşması 1 Eylül’de görülecek. Aileler ve avukatlar, 1 Eylül’deki duruşmada mahkemenin kararını açıklamasını bekliyor.

MISRA ÖZ

Mısra Öz, 20 Nisan 1983 yılında İstanbul’da doğdu. 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2005-2018 yılları arasında çeşitli sigorta şirketlerinde Portföy Yöneticiliği ve Müşteri Temsilciliği görevlerinde bulundu. Hayatını, 8 Temmuz 2018’de, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşanan (7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği) tren kazasında kaybettiği 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’in adını yaşatmaya adadı. Bu amaçla Oğuz Arda Sel Çocuk Derneği’ni kurdu. İstanbul’da yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir