Milyarderlerin Odağındaki Altcoin Belli Oldu: İşte Cüzdanlar!

Son on iki ay, Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinler için BTC fiyatının yeniden canlanmasından nasibini aldı. Lider kripto para birimi 2023’te %160’tan fazla arttı.  Tüm bu kargaşanın ortasında bile kripto, cazip bir para kazanma işi olmaya devam ediyor. Kripto para birimine ve blockchain teknolojisine yatırım yaptıktan sonra servet kazanan 19 milyarder (geçen yıla göre 7 kişi daha fazla) rekorunu ele alalım.  Kripto borsası Gemini’nin sahibi Winklevoss Twins olan Elon Musk ile Michael Saylor’ı birbirine bağlayan şey nedir? Hepsi bir tür altcoin projesine bağlı. Musk ve Tesla çoğunlukla sırasıyla Dogecoin ve Bitcoin’e bağlıyken, diğer iki ismin önemli miktarda Bitcoin varlıkları var.

En büyük altcoin sahipleri kimler?

Konu Ethereum’a gelince, tamamen farklı bir hikaye. En büyük ETH sahipleri bile çoğu zaman ilgi odağı olmuyor. Ancak Etherscan’den elde edilen veriler, 2023’te ETH’nin en büyük sahiplerinin kripto borsaları olduğunu ortaya çıkardı; ETH’nin her borsada mevcut olduğu göz önüne alındığında bu sürpriz olmamalı. Beacon Chain Contract, 35 milyondan fazla ETH’ye sahiptir ve dolaşımdaki tüm ETH tokenlerinin %29’undan fazlasını kontrol etmektedir ve bu da onu 28 Aralık 2023 itibarıyla en büyük ETH sahibi haline getirmektedir. İkinci sırada ise 3,2 milyondan fazla ile Wrapped ETH (WETH) yer almaktadır. ETH’nin değeri yaklaşık 7,7 milyar dolar.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in, yaklaşık 2 milyondan fazla ETH’ye sahip olan ETH için üçüncü büyük tek adres olması çok uygun. Geçen ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yanıltıcı uygulamalar nedeniyle dava edilen Kraken, yaklaşık 1,6 milyon ETH varlığıyla dördüncü sırayı aldı. Popüler ticaret platformu Robinhood listede beşinci sırada yer alıyor. Bu yazının yazıldığı sırada, karnının altında 1,4 milyondan fazla ETH vardı ve bu da dolaşımdaki tüm ETH tokenlerinin yaklaşık %1,24’üne tekabül ediyor.

Vitalik Buterin’in de ETH’si var

İlk 10’da yer alan ve her biri 550.000’den fazla ETH’ye sahip olan diğer iki cüzdan adresinin kripto borsası devi Binance ile bağlantılı olması dikkat çekiyor. İlk 10’u tamamlayanlar ise 1,3 milyondan fazla varlıkla Arbitrum: Bridge ve 450.000’den fazla ETH ile Bitfinex’tir. Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin’e bağlı VB 3 isimli bir ETH adresinin 240.000’den fazla ETH barındırdığını da belirtmekte fayda var. Yani, piyasa değeri ile en büyük altcoin projesinin oldukça revaçta olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir