İki Sigorta Şirketi İflas Bayrağını Çekti, 120 Bin Sigortalı Ortada kaldı! Cep Telefonlarına Poliçeniz İptal Mesajı Gidiyor

Gri ve Mellce Sigorta’nın iflas kararı sigorta sektörüne bomba gibi düştü. SEDDK iki şirketin yönetimine el koyarak kayyum atadı. 120 bin kişinin sigorta poliçeleri bir günde iptal oldu. Servislerde ise tamir bekleyen 8 bin araç bulunuyor.

Türkiye gazetesinin haberine göre yılda 1,2 milyar liralık poliçe kesen Gri Sigorta ve Mellce Sigorta şirketleri 10 gün önce iflas etti.

Bunun üzerine Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), iki şirkete de el koyarak, şirketlerin mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verdi ve yeni yönetim kurulu üyeleri atadı. Ancak ortada büyük bir enkaz kaldı.

Türkiye çapında bu şirketlerden; kasko, iş yeri ve konut sigortası branşında 120 bin kişinin poliçe yaptırdığı açıklandı.

Bu şirketlerden poliçe yaptıranlara önceki gün ‘poliçeleriniz iptal edilmiştir’ mesajları gitti.

Bunun üzerine hak sahipleri önce batan şirketlerin acentelerini aramaya başladı. Mağdurlar poliçe ücretlerinin iadesini talep etti. Serviste kaza yapıp onarımı bekleyen 8 bin araç sahibi de ödeme yapılmasını istedi.

Bankalar da kredi verdikleri araçların kaskolarının iptal edildiğini öğrenince vatandaşlara ‘ya yeni kasko yap ya da krediyi geri çağırırız’ talebinde bulundu. İsteklerine cevap bulamayan 118 bin mağdur bu kez SEDDK’nın kapısını çaldı.

SEDDK ise geçen hafta konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
Açıklamada bütün mağduriyetlerin giderileceği ve bunun için bir çalışma yapıldığı belirtildi.

Bilgilendirme metninde şu ifadelere yer verildi: Her iki şirketin varlığı yükümlülüklerini karşılamaya yetmemekte. Görevimiz mevcut sigortalıları güvenli alana tahliye edip, hasar dosyalarını tamamlamak. Yükümlülüğün yarısı kadar dahi varlığı olmayan bu portföyü devralmak için resmî bir başvuru olmadı. Öncelik devam eden hasar dosyalarının tamamlanarak araçların sigortalılara teslim edilmesi. Hasar tamamlandıktan sonra poliçe bedellerinin ödenmesine bakılacak.

Öncelikle 120 bin poliçenin tamamı iptal edildi. İptal edilen poliçelerin primlerinin bir kısmının sigortalılara gün esasına göre iade edileceği belirtildi.

Geri kalan kısmı için ise indirim kuponu verileceği belirtildi. Bu kaynağın nereden sağlanacağı konusunda soru işaretleri oluşurken; indirim kuponu ile iptal edilen poliçelerin yeniden yapılması için destek sağlanacağı söylendi.

Örneğin; 15 bin lira karşılığında yapılan bir kasko poliçesinin, günlük kullanım miktarı hesaplanacak. Kalan tutar yeni kasko yapımında kullanmak üzere tüketiciye indirim kuponu olarak verilecek. Prim iadelerinin ise 1 ay içinde yapılacağı söylenildi.

NE ZAMAN KURULDULAR?

Gri Sigorta Aralık 2020’de İzmir’de kuruldu. Paragon Holding, Aralık 2022’de şirketin yüzde 87’sini aldı. Gri Sigorta’nın 10 bölge müdürlüğü bulunuyor.

Mellce Sigorta’nın geçmişi ise 10 yıl öncesine dayanıyor. 15 bölge müdürlüğü, 1.800’ü aşkın acentesi olan şirketin bu yılki prim üretimi 57 milyon 852 bin TL.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir