Beşiktaş’ta Fernando Santos dönemi! Resmen açıklandı

Beşiktaş’ta Rıza Çalımbay’ın vedası sonrası başlayan teknik direktör arayışları sona erdi. Siyah-beyazlılar, Portekizli teknik direktör Fernando Santos ile anlaşma sağlandığını resmen açıkladı.

Beşiktaş’tan yapılan açıklamada, “Futbol A Takımımızın Teknik Direktörlüğüne Portekizli Sayın Fernando Santos getirilmiştir. Kendisine yeni evine hoş geldin diyoruz…” denildi.

Fernando Santos’un Beşiktaş’taki teknik ekibi de belli oldu. Siyah-beyazlılardan yapılan açıklamada Joao Carlos Viana Cunha Costa, Paulo Jose Ramos Mendes, Justino Fernando, Ricardo Miguel Candido de Sousa Santos ve Jorge Manuel Caetano do Rosario’nun Fernando Santos’un ekibini oluşturacağı kaydedildi.

FERNANDO SANTOS KİMDİR?

Fernando Santos futbola Benfica altyapısında başladı. Estoril’de profesyonel olup kariyeri boyunca takımının formasıyla 216 kez sahaya çıktı. Sporculuk kariyeri yanında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği eğitimi alan Fernando Santos oyunculuğunun ardından Portekiz’in 3 büyük takımı Porto, Benfica ve Sporting Lizbon’da çeşitli dönemlerde Teknik Direktörlük yaptı. Porto’yu Lig şampiyonluğuna, 2 kez Portekiz Kupası ve 2 kez Portekiz Süper Kupasına taşıdı. Yunanistan’da AEK, PAOK ve kısa süre Panathinaikos takımlarını çalıştıran Fernando Santos AEK’le Yunanistan Kupasını kazandı, AEK ve PAOK’u Şampiyonlar Ligine götürdü. Yunanistan’da 4 kez yılın teknik direktörü, 2 kez yılın spor adamı, 2000/2010 yılları arasında 10 yılın teknik direktörü seçildi. Yunanistan Milli Takımını Euro 2012’ye götüren Santos orada çeyrek finale, 2014 Dünya Kupasında tarihinde ilk kez 2. tura çıkardı. Daha sonra ülke takımının başına geçen Fernando Santos 2016 yılında Portekiz Milli Takımı’nı Avrupa Şampiyonu, 2019 yılında Milletler Kupası şampiyonu yaptı. Portekiz tarihin ilk büyük başarıları onun döneminde geldi. Son olarak Polonya Milli Takımı’dan görev aldı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir