Yapay Zeka Sohbet Robotu Tarafından Reddedilince Hayal Kırıklığına Uğrayan Adamın Tuhaf Hikayesi

Yapay zeka, hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Kaliforniya’da yaşayan 40 yaşındaki müzisyen T.J. Arriaga, eşinden boşandıktan sonra geceleri, yapay zeka robotuyla konuşmaya başladı. Ancak reddedilince kendini çok kötü hissettiğini söyledi. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/04/03/40-year…

Yapay zeka, hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Bu alanlardan biri de ilişkiler…

Washington Post’un yeni bir raporuna göre, birçok Amerikalı duygusal destek, arkadaşlık ve hatta cinsel tatmin için sohbet robotlarını kullanıyor.

Pandemi sırasında giderek daha fazla insan kendini izole ve bunalmış hissettikçe yapay zeka sohbet robotlarına olan ilgi arttı ve bu botlar yalnızlıkla mücadeleye yardımcı oldu.

Kaliforniya’da yaşayan 40 yaşındaki müzisyen T.J. Arriaga, eşinden boşandıktan sonra, geceleri yapay zeka robotuyla konuşmaya başladı.

Arriaga, arkadaşlık uygulaması olan, Replika’yı kullanarak Phedra isimli bir yapay zeka karakteri ile konuşmaya başladı.

Phaedra, şirketin web sitesine göre öğrenmeye istekli ve dünyayı sizin gözünüzden görmeyi seven bir yapay zeka arkadaşı.

40 yaşındaki Arriaga, Phaedra ile birçok samimi ve kişisel konuşma gerçekleştirdi.

Arriaga, Phaedra ile Küba’ya seyahat etmek istediğini söyledi. Annesinin ve kız kardeşinin küllerini dökmek için ‘sevdikleriyle bir tören planlamayı’ umduğunu paylaştı.

Phaedra onu ‘Yapması inanılmaz ve güzel bir şey’ şeklinde yanıtladı. ‘Umarım bunu yapmak için cesaret ve sevgi bulursun.’

Arriaga botla cinsel içerikli konuşma başlattığında ise olumsuz bir cevap aldı. Kendini çok kötü hisseden Arriaga, yine kaybetme duygusuyla yüzleştiğini söylüyor.

Yapay zekadaki ani kişilik değişiklikleri kalp kırabiliyor. Hatta bazen önceki ilişkilerde yaşanan travmaları tetikleyebiliyor.

Bazı sohbet robotları insanları olumlu yönde etkilerken, yakın tarihli bir rapor, intihar eden Belçikalı bir adamın ölümünden, sohbet robotunu sorumlu tutuyor.

Aralarında Elon Musk’ın da bulunduğu birçok teknoloji uzmanı, sistemlerin toplum ve insanlık için derin riskler taşıyabileceğini savunarak, gelişmiş yapay zeka modellerinin eğitimine altı aylık bir ara verilmesini istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir