UPS, 2023 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

 • Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç 2,42 Dolar, Düzeltilmiş Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç 2,54 Dolar

UPS (NYSE:UPS), 2023 ikinci çeyrek mali rakamlarını açıkladı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre %10,9 düşüşle 22,1 Milyar Dolar konsolide gelir elde etti. 2022’nin ikinci çeyreğine göre %21,4 düşüşle 2,8 Milyar Dolar olarak gerçekleşen Konsolide Faaliyet Kârı, düzeltilmiş bazda %18,4 düşüş gösterdi. Seyreltilmiş hisse başına kazanç bu çeyrekte 2,42 Dolar olarak gerçekleşirken, düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazanç 2,54 Dolar ile 2022 yılının aynı döneminin %22,8 altında kaldı.

2023 yılı ikinci çeyreği için genel kabul görmüş muhasebe sonuçları (GAAP), 106 Milyon Dolarlık vergi sonrası dönüşüm bedeli ve diğer masrafları ya da 0,12 Dolar Seyreltilmiş Hisse Başı Kazancı kapsıyor.

UPS İcra Kurulu Başkanı Carol Tomé, “Teamsters ile anlaşmaya varmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki 500.000’den fazla UPS çalışanına özverili çalışmaları, çabaları ve bir kez daha sektöre öncülük eden hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Müşterilerimize de UPS’e duydukları güvenden ötürü özel olarak teşekkürlerimi sunarım. UPS, bugün her zamankinden daha güçlü. İleriye baktığımızda, sektörün en cazip alanlarında büyümeye devam etmek ve küresel entegre ağımızı daha da verimli hale getirmek için stratejimizi sürdüreceğiz” dedi.

ABD Yurtiçi Segment

 • Ortalama günlük hacimdeki %9,9’luk düşüşün etkisiyle gelir, %6,9 azalırken, bu düşüş parça başına gelirdeki %3,3’lük artışla kısmen dengelendi.
 • Faaliyet kârı %11,1; düzeltilmiş faaliyet kârı ise %11,7 olarak gerçekleşti.

Uluslararası Segment

 • Ortalama günlük hacimdeki %6,6’lık düşüş ve Asya ticaret hatlarında devam eden yavaşlama nedeniyle gelir, %13,0 azaldı.
 • Faaliyet kârı %20; düzeltilmiş faaliyet kârı ise %20,4 oldu.

Tedarik Zinciri Çözümleri

 • Taşımacılık sektöründeki piyasa oranı ve hacim düşüşleri nedeniyle gelir, %23,4 azalırken bu düşüş, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere lojistik sektöründeki büyüme ile kısmen dengelendi.
 • Faaliyet kârı %9,1; düzeltilmiş faaliyet kârı ise %10,4 oldu.

2023 Genel Bakış
 

UPS, raporlanan sonuçlara dahil edilebilecek ve önemli olabilecek gelecekteki ücret revizyonlarını veya beklenmeyen olayların etkisini yansıtan bir mutabakatın öngörülmesi veya sağlanması mümkün olmadığından güncellenen bir kılavuz (GAAP olmayan) sunar.

Şirket, 2023 yılı konsolide gelir ve düzeltilmiş faaliyet marjı hedeflerini öncelikle müzakerelerin hacim etkisini ve 25 Temmuz 2023 tarihinde Uluslararası Teamsters sendikası ile varılan geçici anlaşmayla ilişkili maliyetleri yansıtacak şekilde güncelliyor.

2023 finansal hedefler:

 • Yaklaşık 93 Milyar Dolar Konsolide Gelir
 • Yaklaşık %11,8 Düzeltilmiş Konsolide Faaliyet Kârı
 • Yaklaşık 5,3 Milyar Dolarlık Sermaye Harcaması
 • Kurul onayına tabi yaklaşık 5,4 Milyar Dolarlık Kâr Payı Ödemeleri
 • Yaklaşık 3 Milyar Dolar Hisse Geri Alımı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir