Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti: Hiçbir ‘talep’ gündeme gelmedi

ANKARA – Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’la Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, HDP’nin grup yönetim salonunda bir araya geldi. Liderler yaklaşık 1 saat süren toplantıdan sonra düzenledikleri ortak basın açıklamasında olumlu mesajlar verirken kapalı toplantıda temel gündem Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü oldu. Üç lider de Kürt sorununun çözüm yerinin Meclis olduğu konusunda ortak görüş belirtti.

‘GÖRÜŞMENİN MECLİS’TE YAPILMASI ÖNEMLİ BİR SİYASİ MESAJ’

HDP Genel Merkezi’nde yapılması beklenen görüşmenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılması özellikle tercih edildi. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar, Kürt sorununun çözüm yerinin Meclis olduğunu düşündüklerini ve bu yüzden adres olarak Meclis’i tercih ettiklerini ifade etti. HDP’li bir yetkili, görüşmenin Meclis’te olmasının ‘önemli bir siyasi mesaj’ olduğunu söyledi.

‘KILIÇDAROĞLU DESTEK TALEP ETMEDİ’

Edinilen bilgiye göre HDP heyetinin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için “hayırlı olsun” temennilerini ilettiği görüşmede Kılıçdaroğlu, adaylığı konusunda herhangi bir destek talep etmedi. Heyetler gündemlerinde bulunan konular ve Türkiye’nin gündemindeki sorunlarla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

KILIÇDAROĞLU, GÖRÜŞÜLEN TÜM KONULARA BASIN TOPLANTISINDA DEĞİNDİ

HDP yetkilileri, Eylül 2021’de açıkladıkları 11 maddelik “Demokrasi Tutum Belgesini” Kılıçdaroğlu görüşmesinde aktaracaklarını daha önce açıklamıştı. Görüşmede tutum belgesindeki maddeler müzakere edildi, ‘birçoğunda hemfikir olundu’, bir kısmının Millet İttifakı’nın hazırladığı belgelerde de bulunduğu vurgulandı. Kılıçdaroğlu, görüşme sonrası basın açıklamasında da müzakere edilen bu maddelerin hemen hepsine değindi.

Millet İttifakı’nın hazırladığı belgelerde bulunmayan ancak HDP’nin tutum belgesinde yer alan “Kürt sorununun çözümü” başlığı da kapsamlı olarak ele alındı. Sorunun çözüm yerinin TBMM olduğu konusunda ortak görüş ifade edildi.

HDP’Lİ TUTUKLU SİYASETÇİLER KONUŞULDU

HDP Eş Genel Başkanları, tutuklu bulunan HDP’li siyasetçilerle ilgili davaların siyasi davalar olduğunu dile getirirken yargı alanında yaşanan sorunların sadece HDP’nin değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu ve bunun aşılması gerektiğini kaydetti.

KILIÇDAROĞLU KAPATMA DAVASINI SORDU

Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin kapatma davasında gelinen son aşamayı sorması üzerine, HDP Eş Genel Başkanları, davanın seçim sonrasına bırakılması için AYM’ye dilekçe sunduklarını belirtti ve bu konudaki karara göre seçime HDP veya Yeşil Sol Parti ile girecekleri bilgisini verdi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ KONUŞULDU: HDP KAPATILIRSA SORUN OLABİLİR

Gündem maddelerinden biri de seçim güvenliğiydi. HDP’nin kapatılmasının HDP’nin güçlü olduğu illerde sandık güvenliğini olumsuz etkileyeceği değerlendirmesi yapılan görüşmede, HDP’nin kapatılması halinde sandıklarda müşahit bulundurabileceği ancak sandık kurullarında resmi olarak bulunamayacağı hatırlatıldı. Millet İttifakı’nın bu durumu dikkate alması, çok daha dikkatli davranması gerektiği vurgulandı.

ANADİLİ GÜNDEMDE YOKTU, KILIÇDAROĞLU GÜNDEME GETİRDİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmeden sonra yaptığı açıklamadaki Meclis tutanaklarına Kürtçenin ‘bilinmeyen dil’ olarak yansımasına ilişkin vurgusu, basına kapalı toplantıda gündeme gelen konulardan biri değildi. Görüşmede Kürtçe üzerindeki baskılar özel olarak gündeme gelmedi, genel başlıklar arasında sıralandı. Ancak Kılıçdaroğlu, görüşmeden bağımsız olarak basın toplantısında bu konuyu Meclis tutanakları üzerinden gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu’nun bu hassasiyeti HDP kanadında memnuniyetle karşılandı.

BAKANLIK KONUŞULMADI, BİR ŞEY TALEP EDİLMEDİ

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretinden önce görüşmede bakanlık pazarlığı yapılacağı, HDP’nin Kılıçdaroğlu’ndan çeşitli taleplerde bulunacağı, özellikle iktidara yakın medya organlarında bir süredir gündeme getiriliyordu. Ancak görüşmede böyle bir konu gündeme gelmedi, bakanlık ya da bürokrasiye ilişkin herhangi başka bir konuda hiçbir talep iletilmedi.

Ziyaret sonrası bilgi veren HDP yetkilileri, görüşmenin son derece olumlu geçtiğini, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun görüşmeden sonra yaptığı açıklamanın da memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

KARAR ÇARŞAMBA NETLEŞECEK

14 Mayıs seçimi sonucunda alacağı oyların belirleyici olduğu yorumu yapılan HDP, kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarma kararı almış ancak depremden sonra bu kararı tekrar değerlendireceğini açıklamıştı. Aday çıkarma konusundaki tutumda Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılacak görüşmenin içeriğinin de etkili olacağı vurgulanmıştı. Kılıçdaroğlu görüşmesinin sadece bir ‘nezaket’ ziyareti olmamasını gerektiğini ifade eden HDP yetkilileri, demokratik bir ortak paydada buluşmak istediklerini söylemişti.

HDP, yarın online olarak gerçekleşecek Merkez Yürütme Kurulu toplantısı ve Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni siyasi partilerle yapılacak değerlendirmelerin ardından son kararını verecek.

Karar, 22 Mart Çarşamba günü Ankara’da ittifak bileşeni siyasi partilerin eş genel başkan, genel başkan ve sözcüleri tarafından düzenlenecek bir toplantıyla açıklanacak.

Toplantıda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 14 Mayıs seçiminde Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek kararını açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir