Hamilelikte Uçak Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Hamile olmak çok güzel bir duygu olsa da beraberinde haklı olarak bazı endişeleri de getiriyor. Bunlardan biri de uçak yolculukları. Uçak yolculukları bebeğe zarar verir mi endişesi taşıyan birçok ebeveyn olduğuna eminim. Gebelikte uçak yolculuğu, riskli bir gebelik durumu söz konusu değilse genelde güvenlidir. Hamilelikte uçak yolculuğuna dair merak ettiğiniz tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

UYARI: Doktorunuza danışmayı unutmayın!

Hayatınızda iz bırakacak bir döneme adım attınız, hamilesiniz. Uçakla yolculuk yapmanız gerekiyor fakat endişelisiniz.

Merak etmeyin yalnız değilsiniz, neredeyse her hamile kadın yolculuk konusunda tedirginlik yaşar.

Burada önemli olan ve yapmanız gereken;

  • Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmek,

  • Kuralları bilmek,

  • Gerekli tedbirleri almak olmalıdır.

Gebelik sürecinde uçağa binmeniz gerekiyorsa, ilk önce bunu sizi düzenli takip eden hekiminize danışmalısınız. Eğer doktorunuz onay veriyorsa, gerekli tedbirleri alarak, güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Genel olarak hamileliği sorunsuz geçen kadınlar, hamileliğinin ilk 36 haftasında uçağa binebilir.

Ancak…

Burada kocaman bir ancak var çünkü her havayolunun bu konuda kuralları farklı olabilir. Doktorunuz izin verse dahi, havayolu şirketi sizden buna dair bir rapor talep edebilir. 

Bu yüzden siz siz olun, son dakika sürprizi ile karşılaşmamak için mutlaka bilet alacağınız havayolu şirketi ile önceden kurallar konusunu konuşun.

Hamileliğin ilk 3 ayında yapılan uçak yolculuğu düşüğe sebep olur mu?

Uçak yolculuğunun düşüğe neden olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak yine de biliyorsunuz ki ilk trimester, düşük riskinin en fazla olduğu dönem. Bu yüzden uçuş esnasında istenmeyen bir durumla karşılaşırsanız da uçakta gerekli tıbbi yardımı alamayacağınızı bilmelisiniz.

Ayrıca bazı kadınlar, hamileliğin ilk 3 ayında çok fazla mide bulantısı ve kusma yaşarlar. Bu da yolculukta konforu azaltacak bir durum olduğu için, doktor onayı olsa dahi, gebeler kendi konforu için zorunlu değilse yolculuk yapmamayı tercih edebilir.

Hamileler için genel olarak tehlikeli olmasa da, gebelik sürecinde uçağa binmemesi gerekenler de var. Peki bunlar kimler?

Hamilelikte uçak yolculuğu; kanaması, şeker hastalığı, plasenta yetmezliği, kansızlık, yüksek tansiyon ve daha öncesinde düşük ya erken doğum tecrübesi olanlar için riskli bir durum oluşturabilmektedir.

Hamilelerin kaçıncı haftadan sonra uçağa binmesi yasaktır?

Havayolu şirketleri genelde 36 haftaya kadar, hamile kadınların uçmasına izin veriyor. Eğer ikiz bekleniyorsa bu süre daha da kısalıyor ve 32 haftaya kadar düşüyor.

28. haftaya kadar genelde havayolları rapor istemezken, 28. haftadan sonra çoğu havayolu, doktor raporu talep ediyor.

Bu kısıtlamaların sebebi de anneyi ve dolayısıyla bebeği korumaktır. 

Yeri gelmişken birkaç şehir efsanesinden de bahsedelim…

Uçakta doğan çocukların çok şanslı olduğu çünkü dünya vatandaşı olacakları söylense de ne yazık ki doğru bir bilgi değildir. Zaten teknik olarak bu mümkün olan bir vatandaşlık türü değildir. Doğduğu yer olarak uçağın iniş yaptığı ülke yazılabilir belki ama bu da vatandaşlık için tek başına yeterli bir faktör değildir.

Bir diğer şehir efsanesi de uçakta doğan çocukların ömür boyu ücretsiz uçabileceğidir. Bu da halk arasında yayılan, doğruluk payı olmayan bir bilgidir.

Hamilelikte uçak yolculuğu yapmak için en iyi zaman ne zamandır?

Hamilelikte seyahat etmek için en risksiz dönem ikinci 3 aylık dönemi yani 14 ve 27. haftalar arasındaki dönemdir.

İlk 3 aylık dönemdeki mide bulantıları ve yorgunluk hissi geride kalmış, henüz karnınız burnunuza da gelmemiştir. Gezmek, dolaşmak ve bunları yaparken keyif alabilmek için en uygun dönem bu yüzden 2.trimesterdır.

Hamilelikte uçak yolculuğunun olası riskleri nelerdir?

Uçak yolculuklarında uzun süre hareketsiz oturmak, bacaklarda kan pıhtılaşması ve akciğerde emboli riskini artırabilir. Hamileler için bu risk daha yüksektir. Bacaklarınızı düzenli olarak hareket ettirmek bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

Uçuş süresince özel varis çoraplarından giymek bacaklarınızdaki kan dolaşımını destekleyecektir.

Ayrıca eğer yeterince şanslıysanız ve yanınızdaki koltuk boş ise, ayaklarınızı uzatabilirsiniz çünkü kabin basıncı nedeniyle ayaklarınız şişebilir. Bu sebeple uçak yolculuğuna çıkarken, mutlaka ayağınızı sıkmayan rahat bir ayakkabı giyin ve hatta yolculuk boyunca da ayakkabılarınızı çıkarın.

Uzun uçuşlarda, emniyet kemeri ikazı olmadığı durumlarda, koridorda yürümeniz sizi çok rahatlatacaktır. Uçakta dağıtılan terlikleri giyerek yürüyüş yapabilirsiniz.

Özellikle uzun uçuşlarda, dar kıyafetler, dar ayakkabılar gibi sizi sıkan şeylerden uzak durun. Mümkün olduğunca rahat kıyafetler giyin ve bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Tüm bunlar yolculuğunuzun daha konforlu geçmesi için size yardımcı olacaktır.

Havaalanındaki güvenlik kontrolü bebeğime zarar verir mi?

X-Ray yani X ışınları bebeğinize zarar verir.

Ancak hava alanlarına girerken geçilen güvenlik kontrolleri metal dedektördür ve X ışını ile çalışmazlar. Bu sebeple de güvenlidir.

Bebeğinize bir zararı olmamasına rağmen eğer yine de endişeli iseniz, güvenlik görevlisinden hamile olduğunuzu söyleyerek elle kontrol talep edebilirsiniz.

Planlarınızdaki yolculuğu ertelemek zorunda kalsanız bile unutmayın ki hamileliğin kendisi başlı başına gizemli bir yolculuk zaten… Her anının tadını çıkarmaya bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir