Fatih Altaylı’dan Hande Fırat’ın Bill Gates benzetmesine: Akıl ve izan dışı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a Tarım Bakanlığı tarafından verilen 3,5 milyon liralık hibeye ilişkin, “Darbe girişimi gecesinden bu yana iktidara oldukça yakın hale gelen bir gazeteci, hayvancılıkla uğraşanlar için devletin vermeyi taahhüt ettiği 3,5 milyon TL hibe için başvurmuş ve başvurusu yerinde görülerek bu paraya hak kazanmış. Durum ortaya çıkıp, eleştiriler başlayınca da, ‘Ne var canım bunda. Her şeyim yasal. Yatırım yapan ve şartları yerine getiren herkese veriliyor. Üstelik Bill Gates bile tarıma yöneldi’ diye kendini savunmuş. Bildiğimiz kadarı ile Bill Gates gazeteci değil, iş adamı. Benzetmesi biraz akıl ve izan dışı olmuş” yorumunu yaptı. 

Altaylı, yazısında, şunları kaydetti:

“Evet, bu hanımefendinin yaptığı iş yasal. Her Türk vatandaşının başvurup, şartları yerine getirirse alabileceği bir hibeyi almış. Ama buna hak kazanmasında gazeteci olmasının, gazeteciliği yapış biçiminin etkisi var mı! Bunu asla bilemeyiz.

Medya patronları devletle iş yapmalı mı diye tartışılan bir ortamda, gazeteci, gazetecilik dışı bir iş alanında devletle akçeli işlere girmeli mi sorusunu sormak bile abes. Elbette yapmamalı.

Doğrudur, yaptığı iş yasaldır. Ama bu gazetecinin de çok iyi tanıdığını zannettiğim bir iş adamına yıllar önce söylediğim bir şey vardır.

‘Yasal olan her şey etik yani ahlaki olmayabilir.’ Bu da öyle işlerden biridir.” 

TIKLAYIN – Tarım Bakanlığı’ndan Hande Fırat’a 3,5 milyon lira hayvancılık hibesi

TIKLAYIN – Gazetecilik, ticaret ve devletten hibe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir